NATO – „zagrożenie” dla Rosji i Białorusi. Działania w kontekście Zapad-2021

Szereg artykułów opublikowanych na łamach rosyjskich oraz białoruskich źródeł w dniach 22.06. oraz 23.06.2021, kreujących obraz wzmagającego się zagrożenia dla obu państw ze strony NATO, mogą świadczyć o powrocie Kremla do agresywnej retoryki. Pojawiające się „po krótkiej przerwie” przekazy budujące skrajnie negatywny obraz NATO, mają zapewne charakter rozpoczynającej się właśnie kolejnej aktywnej fazy budowy gruntu informacyjnego pod planowane manewry Zapad-2021.

 

W dniu 23.06.2021 rosyjskie portale informacyjne, portale alternatywne oraz kanały Telegram, od godzin porannych rozpoczęły popularyzację przekazów budujących obraz przygotowań NATO i Ukrainy do eskalacji napięć w regionie. W ramach prowadzonej kampanii skoncentrowano się na eksponowaniu wypowiedzi prezydenta W. Putina oraz ministra obrony S. Szojgu. Poprzez swoje wypowiedzi zarówno W. Putin jak i S. Szojgu naszkicowali obraz intensywnych działań NATO polegających na wzmaganiu swojego potencjału wojskowego u granic Rosji i Białorusi. Równolegle, S. Szojgu oskarżył Ukrainę oraz pośrednio NATO o sprowokowanie kolejnego „kryzysu na Donbasie”, co miało mieć rzekomo miejsce w związku ze szczytem NATO, który odbył się 14 czerwca w Brukseli. Strona rosyjska odniosła się tego samego dnia również do ukraińsko-amerykańskich manewrów Sea Breeze prowadzonych na Morzu Czarnym. Manewry przedstawiono jako zagrożenie dla pokoju w regionie. Ćwiczenia zostały ponadto przedstawione jako działania, które zostaną wykorzystane przez USA do przerzucenia na Ukrainę nowoczesnego sprzętu, który posłuży do przeprowadzenia przez Kijów ofensywy na kierunku donbaskim lub krymskim (przekaz o skrajnie mało prawdopodobnym, dezinformacyjnym charakterze).

 

 

Warto również podkreślić, że komunikaty emitowane w dniu 23.06.2021 stanowią kontynuację działań rozpoczętych 22.06.2021. Aktywność strony rosyjskiej z tego dnia skoncentrowała się na budowie skrajnie negatywnego obrazu NATO w oparciu o porównania obecnej sytuacji międzynarodowej do sytuacji z 22.06.1941 roku (rocznica ataku III Rzeszy na ZSRS). Tego dnia pojawiły się dziesiątki przekazów porównujących NATO do III Rzeszy lub kreujących Sojusz na IV Rzeszę, która planuje kolejną ofensywę na Moskwę. Rocznicę ataku hitlerowskich Niemiec na ZSRS odpowiednio wykorzystała również strona białoruska. A. Łukaszenka podczas uroczystości w Twierdzy Brzeskiej wyraźnie zaznaczył, że Białoruś znajduje się obecnie w stanie wojny nowego typu, która toczy się wewnątrz społeczeństwa. Wojna ta ma mieć charakter walki narodu białoruskiego z „kolorową rewolucją”, która zgodnie z planem agresora ma zakończyć się wejściem do kraju obcych wojsk pod pozorem niesienia wyzwolenia (w domyśle, wkroczyć na Białoruś mają wojska NATO). Rocznica rozpoczęcia Operacji Barbarossa (22.06.1941) została również wykorzystana przez stronę rosyjską do wybielenia obrazu Paktu Ribbentrop-Mołotow oraz do oskarżenia Zachodu o fałszowanie historii – kreowanie przez państwa UE i NATO rzekomo zakłamanego przekazu dot. współodpowiedzialności ZSRS za wybuch wojny. W rosyjskich przekazach, Pakt Ribbentrop-Mołotow przedstawiany jest obecnie jako wydarzenie o charakterze pozytywnym, pozwalające ZSRS na przygotowanie się do zwycięskiego pochodu na zachód (dającego przy okazji „wyzwolenie” spod „polskiej niewoli” narodowi białoruskiemu i ukraińskiemu).

 

 

Wszystkie wymienione elementy działań strony rosyjskiej oraz białoruskiej pozwalają stwierdzić, iż mamy do czynienia z kolejnym epizodem skoordynowanej operacji kreującej Zachód, NATO, Polskę i Ukrainę na odwieczne i bezpośrednie zagrożenie dla Rosji i Białorusi. Budowanie atmosfery strachu w Rosji i na Białorusi oprócz konsolidowania społeczeństwa ma na celu budowę w społeczeństwie zapotrzebowania na ochronę ze strony wojska i służb. W przypadku białoruskim, działanie to stymuluje zapotrzebowanie na ochronę ze strony armii rosyjskiej (jedynego „prawdziwego” brata i sojusznika). Aspekt ten stanowi element działań służących stymulowaniu procesu integracji Rosji i Białorusi.

 

Źródła:

– https://ria.ru/20210623/nato-1738181727.html

– https://ria.ru/20210623/shoygu-1738184664.html?in=t

– https://pl.sputniknews.com/20210623/rosja-ostrzegla-usa-i-ich-sojusznikow-przed-manewrami-na-morzu-czarnym-15247852.html

– https://www.politnavigator.net/lukashenko-my-suverennoe-i-nezavisimoe-gosudarstvo-tak-budet-vpred.html

 

Autor: Michał Marek

fot. RMF24.pl