Spotkanie J. Bidena z W. Putinem – analiza rosyjskich przekazów propagandowych

W dniu 16.06.2021 doszło do spotkania prezydentów USA i Federacji Rosyjskiej w Genewie. Spotkanie to wywołało poważną reakcję polityków, ekspertów i dziennikarzy. Poważną ilość uwagi wydarzeniu poświeciły m.in. rosyjskie media. Rozmowa pomiędzy oboma prezydentami stała się dla Kremla czynnikiem, który z łatwością można było wykorzystać do wzmocnienia działań z zakresu informacyjnego.

 

Komentując fakt spotkania J. Bidena z W. Putinem strona rosyjska skoncentrowała się na skonstruowaniu szeregu przekazów wzmacniających m.in. narracje propagandowe. Jedną z nich była teza o tym, że spotkanie obu prezydentów stanowi sukces W. Putina, który dzięki swojej polityce doprowadził do stanu, w którym USA uznały Rosję za równorzędnego gracza. Przekaz ten połączono z kreowaniem J. Bidena na osobę, która odnosiła się do W. Putina z „należytym mu” szacunkiem (obecna administracja, w przeciwieństwie do wcześniejszych ma uznawać W. Putina i FR za siłę, z którą należy się liczyć).

 

 

Kolejny z przekazów dotyczy kreowania spotkania na sygnał świadczący o planach USA dot. rozpoczęcia trwałego dialogu z FR. Przekaz ten wpisuje się w lobowaną od kilku tygodni narrację o rzekomo planowanym przez Waszyngton „resecie” w relacjach USA-FR. Równolegle eksponowany jest przekaz o nikłych rezultatach spotkania, co przedstawiane jest jako dowód na to, że proces dot. „resetu” będzie rozłożony w czasie (nie nastąpi gwałtowana zmiana w relacjach USA-FR, lecz będzie ona stopniowa). Dzięki wykreowaniu tego rodzaju przekazu, rosyjski odbiorca nie będzie wymagał natychmiastowych dowodów potwierdzających wcześniejszą tezę.

 

Komentując spotkanie prezydentów USA i FR strona rosyjska odniosła się m.in. do kwestii Ukrainy i Polski. Zgodnie z rosyjskim przekazem, działania obecnego gabinetu USA wywołują w Polsce wzrost antyamerykańskich nastrojów, które rzekomo stymulować ma m.in. obecny rząd RP. Budowany jest zatem obraz rzekomo zbliżającego się rozluźnienia więzi pomiędzy Waszyngtonem, a Warszawą. To z kolei wpisywane jest w kontekst kreowania Polski na kraj całkowicie osamotniony, znajdujący się na łasce USA lub Niemiec. W swoich przekazach strona rosyjska wybudowała podobny do powyższego obraz relacji amerykańsko-ukraińskich. Zgodnie z rosyjską wizją rzeczywistości, ukraińskie elity polityczne dostrzegają swoje “osamotnienie” – porzucenie przez USA. W tym kontekście J. Biden kreowany jest na osobę akceptującą postulat W. Putina dot. odrzucenia możliwości przystąpienia Ukrainy do NATO, co ma wywoływać nad Dnieprem trwogę i rozżalenie.

 

Rosyjskie przekazy generowane w oparciu o fakt spotkania J. Bidena z W. Putinem posłużyły do wzmocnienia narracji kreowanych na potrzeby realizacji celów z zakresu polityki wewnętrznej i zagranicznej Rosji. Z jednej strony wybudowano obraz zbliżającego się „resetu” w relacjach amerykańsko-rosyjskich, z drugiej natomiast wybudowano obraz zaistnienia początku procesu zrywania przez USA bliskich więzi z Ukrainą i Polską. Drugi z wymienionych aspektów zapewne zostanie w odpowiednim momencie wykorzystany do budowy wizji zbliżającego się rozpadu NATO oraz planów wycofania się USA z obietnic dawanych Ukrainie.

 

 

Źródła:

– https://www.kp.ru/daily/27292/4430271/

– https://ria.ru/20210616/sammit-1737325029.html

– https://eadaily.com/ru/news/2021/06/17/bez-zaglyadyvaniya-v-dushu-putin-i-bayden-ne-stali-druzyami-no-byli-vzaimouvazhitelny

– https://ria.ru/20210617/rubl-1737317709.html

– https://news.ru/world/slishkom-mnogo-zaboty-chem-vstrecha-putina-i-bajdena-udivila-ssha/

– https://www.politnavigator.net/itogi-vstrechi-putina-bajjdena-opechalyat-ukrainskikh-yastrebov.html

 

Autor: Michał Marek

Fot. PAP