Polscy kibice największym zagrożeniem dla mieszkańców Petersburga

W dniu 10.06.2021 w rosyjskiej przestrzeni informacyjnej pojawiły się doniesienia o rzekomym ogłoszeniu przez „Sztab ds. bezpieczeństwa Rosyjskiego Komitetu Organizacyjnego Mistrzostw Europy Euro 2020” komunikatu, zgodnie z którym za największe zagrożenie związane z Euro 2020 uznano polskich kibiców. Trudno stwierdzić, czy wskazany komitet podjął taką decyzję (oraz czy na pewno istnieje), sam fakt opublikowania przez rosyjskie ośrodki propagandowe takiego przekazu jest jednak wymowny. Źródłem informacji wydaje się być jeden z kanałów Telegram zaangażowany w rosyjskie działania dezinformacyjne -„Baza”.

 

 

Popularyzacja w rosyjskiej przestrzeni informacyjnej przekazów, zgodnie z którymi największym zagrożeniem dla spokojnego przebiegu turnieju oraz dla ładu publicznego mają być przybywający Polacy stanowi niebezpieczny sygnał. Przekazy te mogą stanowić bazę informacyjną pod przygotowywane prowokacje, które będą mieć na celu ukazanie Polaków jako osoby o niskiej kulturze osobistej oraz osoby epatujące „rusofobią”. Prowokacja, która może doprowadzić do pobicia szeregu Polaków może zakończyć się również aresztem obywateli RP oraz procesem pokazowym. Tego rodzaju działanie zostanie również wykorzystane do przeprowadzenia operacji dezinformacyjnej wzmacniającej negatywny obraz Polski i Polaków.

 

Potencjalna prowokacja przygotowana przez stronę rosyjską stanowi bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa obywateli RP. W obecnej sytuacji, kiedy zarówno strona rosyjska jak i białoruska eksponuje brak poszanowania dla norm prawnych, a także w momencie prowadzenia przez Rosję intensywnych działań służących stymulowaniu w Rosji nienawiści do Polaków, wyjazd na obszar Federacji Rosyjskiej niesie ze sobą poważne ryzyko. Warto, aby osoby planujące udać się do Sankt Petersburga w celu kibicowania polskiej reprezentacji przemyślały swoją decyzję.

 

 

Źródła:

  • https://www.gazeta.ru/sport/news/2021/06/09/n_16082180.shtml
  • https://sport.rambler.ru/euro-2020/46596074-zhdut-provokatsiy-polskih-fanatov-nazvali-glavnoy-ugrozoy-sankt-peterburgu/
  • https://www.championat.com/football/news-4372043-shtab-rossijskogo-orgkomiteta-evro-2020-opredelil-glavnuyu-ugrozu-vo-vremya-turnira.html

 

Autor: Michał Marek

fot. sport.onet.pl