“Polskie” aparaty bezzałogowe Bayraktar TB2 – zagrożenie dla mieszkańców obw. kaliningradzkiego

Rosyjskie ośrodki propagandowe ponownie zwróciły uwagę na zagadnienie dotyczące pozyskania przez MON tureckich aparatów bezzałogowych Bayraktar TB2. W ramach swoich przekazów, które ukazały się na licznych portalach w dniu 01.06.2021, strona rosyjska lobbowała dwie poniższe narracje.

 

Zgodnie z pierwszą z narracji, zakup aparatów TB2 przez Polskę ma być związany z planami ataku NATO/Polski na obw. kaliningradzki. Jak dotąd, strona rosyjska aktywnie lobbowała wersję, zgodnie z którą wskazane aparaty mają posłużyć Polsce do ataku na Białoruś. W dniu 01.06.2021 zmieniono jednak ten przekaz, a samą decyzję o zakupie tureckich aparatów bezzałogowych przedstawiono jako bezpośrednie zagrożenie dla Rosji. W ramach budowanych komunikatów, strona rosyjska posłużyła się fragmentami publikacji niemieckiego wydania Die Welt. Wybrane fragmenty zostały poddane manipulacji poprzez interpretowanie ich poprzez perspektywę wpisu umieszczonego na jednym z rosyjskich kanałów Telegram. Wpis ten wprost stwierdzał, że pozyskanie aparatów TB2 posłuży Polsce do ataku m.in. na ludność cywilną obw. kaliningradzkiego. Narrację rozwinięto o wątek antyukraiński, w którym wskazano, że strona ukraińska (m.in. przy użyciu aparatów TB2) rzekomo bombarduje (zabija) ludność cywilną Donbasu. Warto zaznaczyć, że ukraińskie TB2 nie zostały użyte dotąd do prowadzenia działań na obszarze przyfrontowym.

 

 

Zgodnie z drugą narracją, zakup tureckich aparatów bezzałogowych sprowadzić ma na państwo polskie szereg problemów. Problemy te mają dotyczyć sfery relacji polsko-amerykańskich oraz polsko-rosyjskich. Zakup ma również stanowić rzekomo cios dla polskiego przemysłu obronnego. W obrazie rzeczywistości wykreowanym przez Rosjan, zakup TB2 stanowi formę antyrosyjskiej prowokacji, która wywoła reakcję Kremla. W kwestii relacji polsko-amerykańskich umowa z Turcją ma wywołać szereg napięć, które mogą zaszkodzić procesowi pozyskiwania przez Polskę nowoczesnej broni z USA. W narracji tej eksponuje się wątek prowokacyjnego charakteru decyzji Warszawy. Zakup aparatów bezzałogowych Bayraktar TB2 ma być przykładem agresywnych planów Polski oraz NATO względem Federacji Rosyjskiej.

 

 

Wykreowane przekazy wpisują się w kontekst kreowania Polski na bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa obywateli Federacji Rosyjskiej oraz stanowi przykład kreowania obrazu załamania się relacji polsko-amerykańskich. Drugi z wskazanych aspektów stanowi element kreowania bazy informacyjnej, która może zostać użyta przez Rosjan na potrzeby lobbowania wizji „resetu” w relacjach rosyjsko-amerykańskich.

 

Źródła:

  • https://eadaily.com/ru/news/2021/06/01/welt-pokupka-polshey-tureckih-bespilotnikov-nacelena-na-rossiyu
  • https://news.ru/world/ekspert-nazval-trevozhnym-signalom-dlya-rf-pokupku-polshej-dronov-u-turcii/
  • https://ria.ru/20210601/polsha-1735119665.html

 

Autor: Michał Marek

Fot. wiadomosci.gazeta.pl