Deprecjacja obrazu Polski oraz Prezydenta RP

W dniu 27.05.2021 rosyjskie ośrodki propagandowe aktywnie komentowały wypowiedź Prezydenta RP A. Dudy dotyczącą Federacji Rosyjskiej. Słowa prezydenta A. Dudy (cyt. „Rosja nie jest państwem normalnym”, Rosja jest cyt. „państwem-agresorem”) wywołały m.in. reakcję rosyjskich urzędników takich jak rzecznik MSZ FR Dmitrij Pieskow. Wypowiedzi rosyjskich urzędników stały się bazą do przeprowadzenia działań propagandowych, kreujących Prezydenta RP na „skrajnego rusofoba”, a Polskę na kraj prowokujący napięcia w relacjach Warszawy z Moskwą.

 

W ramach komunikatów emitowanych przez rosyjskie ośrodki propagandowe wyrażono oburzenie „bezzasadnością” słów A. Dudy. Informacje na ten temat stały się głównym „newsem”, który miał wywołać odpowiednią reakcję społeczeństwa – stymulowanie antypolskich nastrojów. Prócz kreowania wypowiedzi na przejaw „skrajnej rusofobii”, słowa te przedstawiono jako przykład „niemoralności”. Zdaniem zastępcy Marszałka Dumy Federacji Rosyjskiej Iryny Jarowej, tego rodzaju słowa są obraźliwe i „niemoralne”, gdyż padają z ust Polaka – przedstawiciela narodu „wyzwolonego” przez ZSRS (w domyśle – przez Rosję). Fakt połączenia próby wybielania wizerunku Rosji przez rosyjskie ośrodki propagandowe (negowanie prowadzenia przez Rosję agresywnej polityki względem Gruzji czy Ukrainy) z narracjami odnoszącymi się do II wojny światowej, świadczy o próbach odwołania się do emocji odbiorców – wyraźnie propagandowy charakter przekazu. Tego rodzaju niezwiązana z istotą przekazu kwestia ma za zadanie stymulować skrajnie negatywny stosunek Rosjan do Polaków odwołując się do sfery emocjonalnej (silnie zakorzenionych mitów dot. „Wielkiej Wojny Ojczyźnianej”).

 

 

Przekazy komentujące słowa A. Dudy (które zostały wypowiedziane podczas wizyty w Gruzji) zostały wykorzystane do wzmocnienia skrajnie negatywnego obrazu Polski w Rosji, a także na Białorusi. Przekaz łączy się z wielomiesięczną kampanią prowadzoną przez Rosję, mającą na celu ugruntowanie obrazu Polski i Polaków jako największego wroga Rosji. Warto przy tym zaznaczyć, że państwo rosyjskie prowadząc wojnę zarówno przeciwko Gruzji jak i Ukrainie, w pełni zasługuje na miano „państwa-agresora”. Napadanie na swoich sąsiadów odbiega ponadto od uznawanych (w cywilizowanych państwach) za normę sposobów prowadzenia polityki zagranicznej.

 

 

Źródła:

– https://ria.ru/20210527/duda-1734357172.html

– https://ria.ru/20210527/yarovaya-1734363815.html

– https://ria.ru/20210527/nenormalnost-1734400257.html

– https://eadaily.com/ru/news/2021/05/27/prezident-polshi-duda-rossiya-nenormalnaya-strana

– https://news.ru/politics/yarovaya-otvetila-na-slova-prezidenta-polshi-o-rossii/

– https://tass.ru/politika/11489525

 

Autor: Michał Marek

Fot. PAP