Aktywność rosyjskich ośrodków propagandowych w kontekście obchodów rocznicy ogłoszenia Konstytucji 3 Maja oraz wizyty W. Zełenskiego

W związku z 230. obchodami ogłoszenia Konstytucji 3 Maja rosyjskie ośrodki propagandowe poświęciły poważną ilość uwagi tematyce polskiej. Przekazy oprócz komentowania samego faktu rocznicy, skoncentrowały się jednak na kwestii obecności w Warszawie prezydenta Ukrainy W. Zełenskiego. Strona rosyjska wykorzystała wskazany fakt m.in. do wykreowania negatywnego obrazu prezydenta tego kraju na potrzeby działań służących obniżeniu poziomu poparcia dla W. Zełenskiego na Ukrainie.

 

Rosyjskie ośrodki propagandowe opisując wizytę W. Zełenskiego w Polsce wykreowały obraz poddańczości Ukrainy w stosunku do Polski. W. Zełenski został przedstawiony jako prezydent, który przyjechał do Warszawy w celu „ukorzenia” się przed „dawnymi gospodarzami Ukrainy” (Polakami). Przekaz ten został ubogacony o narracje antypolskie, kreujące Polskę na kraj skrywający swoje neoimperialne zapędy. Sama uroczystość oraz fakt obecności na niej prezydentów Litwy, Łotwy, Estonii i Ukrainy, przedstawiona została jako przejaw odbudowy przez Polskę imperium w granicach z okresu I RP. W celu budowy zafałszowanego obrazu rzeczywistości opublikowano publikacje takie jak „ZE (Zełenski) w Warszawie złożył pokłon byłym gospodarzom Ukrainy i nastraszył Europę wizją wojny” (EurAsiaDialy) czy „Zełenski przyjechał do Polski na święto” (News.ru).

 

 

Strona rosyjska wyeksponowała również słowa prezydenta RP A. Dudy dot. planów omówienia podczas czerwcowego szczytu NATO kwestii szlaku integracji Ukrainy z NATO. Kwestia ta została przedstawiona jako kolejny etap „antyrosyjskiej prowokacyjnej” działalności Warszawy mającej na celu budowanie napięć w regionie. Zgodnie z rosyjskim przekazem, Polska celowo dążyć ma do integracji Ukrainy z NATO w celu realizacji swoich imperialistycznych planów (oraz agresywnych zamiarów USA). W rosyjskich komunikatach podważa się celowość integracji Ukrainy z NATO, gdyż zgodnie z rosyjską logiką kreowaną przez ośrodki propagandowe, Ukraina nie jest zagrożona przez Rosję lecz niebezpieczeństwo dla kraju stanowią „Zachodnie intrygi” (m.in. próba wciągnięcia Ukrainy do antyrosyjskiej „osi” formowanej przez USA za pośrednictwem Polski). W ramach budowy powyższych przekazów opublikowano materiały takie jak: „Lider Polski zakomunikował o tym, że podczas szczytu NATO zostanie omówiona kwestia wejścia Ukrainy do Sojuszu” (Ria Novosti) czy „Duda zakomunikował, że temat wstąpienia Ukrainy do NATO zostanie omówiony na szczycie w czerwcu” (Tass). Podobne publikacje pojawiły się w dniu 04.05.2021. Autorem jednej z nich jest postać trwale zaangażowana w proces rosyjskiej dezinformacji, Mateusz Piskorski – artykuł: „W jaką pułapkę zagnali Zełenskiego w Polsce” (PolitNavigator).

 

Warto również wspomnieć, że strona rosyjska podjęła działania informacyjne na omawianym kierunku również w przededniu rocznicy ogłoszenia Konstytucji 3 Maja. Z powodu braku odpowiedniej ilości świeżych materiałów uderzających w obraz Polski, rosyjskie portale odświeżyły m.in. treść wywiadu przeprowadzonego w kwietniu b.r. przez rosyjski portal „Ukraina.ru” z obywatelem RP zaangażowanym w proces rosyjskiej dezinformacji, Konradem Rękasem (16.04.2021 – „Konrad Rękas: Banderowska Ukraina w NATO – to powrót Zimnej Wojny w jej najgorszym wydaniu”). Eksponując fragmenty wypowiedzi z wspomnianego wywiadu, m.in. na łamach portalu „Ukraina.ru” oraz „Radio Sputnik”, opublikowano materiały takie jak:  „Polski ekspert wyjaśnił dlaczego nie ma żadnego problemu Donbasu” oraz „Polski politolog zakomunikował, że problem Donbasu nie istnieje”. Polski „ekspert” zalegitymizował w nich narrację, kreującą Ukrainę na państwo upadłe (failed state), które rzekomo generuje problemy dla wszystkich sąsiednich krajów. Zaznaczył on przy tym, że to Polska prowadzi aktywne działania o charakterze agresji informacyjnej w stosunku do Białorusi oraz „Donbasu”. Odświeżone fragmenty oraz całość wywiadu, wpisuje się w kontekst kreowania NATO na wroga pokoju, który pragnie dokonać – cyt. „Anschluss-u Ukrainy” (pełnego przejęcia kontroli nad krajem).

 

 

Sam Konrad Rękas jest postacią nie tylko odpowiadającą za uwiarygodnianie rosyjskich treści dezinformacyjnych, lecz zaangażowany jest w wprowadzania rosyjskich przekazów propagandowych do polskiej przestrzeni informacyjnej. Publikując m.in. na łamach portalu „Konserwatyzm.pl” (którego publikacje stanowczo odradzamy ze względu na ich propagandowy charakter) wprowadza on do polskiej przestrzeni treść swoich wywiadów udzielonych rosyjskim ośrodkom dezinformacyjnym (m.in. „Ostatnia wojna Ukrainy? Rozmowa z red. Konradem Rękasem dla portalu Ukraina.ru”), czy traktuje je jako platforma do głoszenia swoich poglądów zbieżnych z rosyjskimi narracjami (m.in. „Rękas: Łukaszenko – najlepszy sojusznik Polaków”).

 

Możemy spodziewać się, że w najbliższych tygodniach oraz w okresie wakacyjnym wątek rzekomego zagrożenia ze strony Polski oraz NATO dla bezpieczeństwa regionu będzie coraz mocniej obecny w rosyjskojęzycznej przestrzeni informacyjnej. Będzie to miało związek nie tylko z czerwcowym szczytem NATO w Brukseli, ale również z ćwiczeniami Defender Europe 2021. Kreowanie przez Rosję wizji przygotowań Zachodu do agresji w stosunku do Białorusi i Rosji będzie miało na celu usprawiedliwienie potrzeby ponownej eskalacji przez stronę rosyjską napięć w regionie – co będzie miało związek z rosyjsko-białoruskimi manewrami Zapad-2021.

 

Źródła:

https://eadaily.com/ru/news/2021/05/03/ze-v-varshave-poklonilsya-byvshim-hozyaevam-ukrainy-i-napugal-evropu-voynoy

https://news.ru/europe/zelenskij-priehal-v-polshu-na-prazdnik/

https://ria.ru/20210503/nato-1731011518.html

https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/11300665

https://www.politnavigator.net/v-kakuyu-lovushku-zamanili-zelenskogo-v-polshe.html

https://ukraina.ru/interview/20210416/1031151226.html

https://ukraina.ru/news/20210502/1031307407.html

https://radiosputnik.ria.ru/20210502/donbass-1730900603.html