Nasilająca się aktywność tzw. „trolli” przeciwko CBWŚB.

Ze względu na publikowanie przez Fundację Centrum Badań nad Współczesnym Środowiskiem Bezpieczeństwa materiałów m.in. odnoszących się do opisu sposobu działania tzw. rosyjskich trolli oraz ze względu na wypowiedzi oraz wpisy założyciela Fundacji (M.Marka), które są poświęcone zjawisku rosyjskiej propagandy, dostrzegalny jest m.in. wzrost aktywności anonimowych kont starających się deprecjonować wizerunek Fundacji oraz jej założyciela w sieciach społecznościowych.

 

Pod naszymi materiałami powstają dziesiątki wulgarnych oraz krytycznych komentarzy (nie noszących cech uwag merytorycznych). Część z nich zawiera błędy składniowe i językowe charakterystyczne dla osób rosyjskojęzycznych. Oprócz prymitywnych i wulgarnych wpisów, które pojawiały się w ubiegłych miesiącach, obecnie stosowane są również bardziej złożone zabiegi takie jak próba wciągnięcia w dyskusję przy zastosowaniu szeregu wzajemnie obserwujących się kont (która zazwyczaj kończy się falą wulgaryzmów), czy próba sprowokowania nas do emocjonalnej wypowiedzi/wpisu. W przeciągu ostatnich dni obserwowany jest wyraźny wzrost intensywności tych działań oraz stosowanie bardziej złożonych mechanizmów przy użyciu kont, które w bardziej zaawansowany sposób niż wcześniej imitują autentycznych użytkowników.

 

Otrzymujemy również wiadomości na nasz adres e-mailowy, które są niemalże kopiami pojawiających się w sieciach społecznościowych komentarzy. Ich treść częściowo jest niezrozumiała co wynika z niedoskonałości translatorów internetowych – teksty wyraźnie są tłumaczone na polski z innego języka.

 

Jak dotąd jedynym poważniejszym działaniem prowadzonym przeciwko nam były publikacje rosyjskich mediów kreujących CBWŚB na instytucję prowadzoną przez Wojsko Polskie oraz polskie służby. W jednej z rosyjskich publikacji (portal „Gazeta.ru”) zasugerowano m.in. iż na temat CBWŚB wypowiedział się Minister Obrony Fed. Rosyjskiej S. Szojgu uznając nas za jedno z kluczowych Zachodnich centrów „antyrosyjskiej propagandy”. Obecnie jednak dostrzegamy, iż przeciwko nam prowadzone są działania o charakterze początkowego etapu kampanii, która ma na celu zaangażowanie naszego wysiłku na walkę z tzw. trollami (zaangażowanie sił na odpowiedzi czy zgłaszanie danych kont). Informujemy, iż nie będziemy przydzielać uwagi wskazanym komentarzom, gdyż noszą one charakter operacji służącej ograniczeniu naszej aktywności oraz wpłynięciu na naszą kondycję psychiczną. Aktywność wzajemnie obserwujących się kont (siatek kont sterowanych prawdopodobnie w sposób ręczny) traktujemy jako motywację do dalszej pracy. Wszystkie wulgarne komentarze oraz wiadomości o charakterze gróźb starannie archiwizujemy, aby w razie konieczności móc podjąć odpowiednie kroki prawne.

 

Dziękujemy wszystkim czytelnikom, słuchaczom i obserwującym za pozytywne komentarze. To jeszcze bardziej motywuje do pracy!

 

Zachęcamy przy tym do zapoznania się z książką fińskiej dziennikarki Jessikki Aro pt. „Trolle Putina”, w której opisuje ona mechanizm wywierania przez Rosjan presji na szkodliwe z punktu widzenia Kremla jednostki i organizacje.

 

Założyciel Fundacji Centrum Badań nad Współczesnym Środowiskiem Bezpieczeństwa – Michał Marek