Czym Kreml straszy Rosjan – bieżące przekazy propagandowe nt. USA

W przeciągu 19.10. oraz 20.10.2021, na łamach rosyjskich portali informacyjnych pojawiły się dziesiątki publikacji poświęconych tematowi “przygotowań” USA do agresji na Rosję. W rosyjskiej telewizji ponownie skoncentrowano się na zagadnieniu amerykańskiego ataku, a kanały Telegram zaangażowane w proces dezinformacji aktywnie tworzyły i popularyzowały wpisy kreujące USA na państwo przygotowujące się do “ostatecznego” zniszczenia Rosji.

 

W ramach emitowanych przekazów strona rosyjska skoncentrowała się na następujących wątkach:

 

  • Amerykanie zakładają tajne bazy na Ukrainie,
  • Amerykanie przygotowują się do wspólnego z Ukraińcami ataku na Rosję,
  • Amerykanie przeprowadzają tajne ćwiczenia wojskowe z zakresu ataku jądrowego m.in. na Krym i obw. kaliningradzki,
  • Amerykanie radykalnie zwiększają swoją obecność w Polsce i państwach bałtyckich, co wymusza reakcję Rosji i Białorusi (podpisanie wspólnej doktryny wojennej).
  • Amerykanie przygotowują się do III wojny światowej.

 

 

Wybudowane przekazy łączą ze sobą kilka kierunków. Podstawowy z nich dotyczy wzmagania w rosyjskim społeczeństwie uczucia zagrożenia – konsolidacja narodu wokół silnego przywódcy. Drugi, dotyczy kreowania Ukrainy na realne zagrożenie dla Rosji, co wynikać ma z dyslokacji na jej obszarze „tajnych baz” USA. Trzeci kierunek dotyczy prób legitymizacji potrzeby zwiększania stopnia integracji armii białoruskiej i rosyjskiej. Działania te realizowane są w kontekście prowadzenia kampanii kreującej Ukrainę na prowokującą napięcia na Donbasie. Kampania może stanowić czynnik przygotowujący rosyjskie społeczeństwo do kolejnej eskalacji napięć wzdłuż ukraińskich granic (podobnie jak miało to miejsce w kwietniu b.r.). Odświeżenie wątku zagrożenia dla państwa rosyjskiego oraz widma III wojny światowej może stanowić zapowiedź kolejnych poważnych działań służących budowie nacisków na Kijów oraz na państwa Zachodu.

 

 

Autor: Michał Marek

fot. ShutterStock