Konferencja prasowa A. Łukaszenki – przekaz rosyjskich ośrodków propagandowych

W związku z rocznicą przeprowadzenia na Białorusi wyborów prezydenckich, które w efekcie zastosowanych fałszerstw i nieprawidłowości wywołały w kraju wielomiesięczną falę protestów, Aleksander Łukaszenka zdecydował się na publiczne wygłoszenie szeregu tez i opinii komentując w ten sposób swoje “zwycięstwo”. Jednym z aspektów konferencji prasowej, na której wystąpił A. Łukaszenka było wzmocnienia przekazów propagandowych ugruntowujących jego władzę oraz kreujących pozytywny obraz „prezydenta” i negatywny obraz jego przeciwników politycznych. Wypowiedzi A. Łukaszenki odnosiły się przede wszystkim do kreowania obrazu „uczciwego” zwycięstwa w wyborach oraz pokonania „wrogich” państwu sił opozycyjnych. Słowa A. Łukaszenki, posłużyły do sformowania przez białoruski i rosyjski aparat propagandowy szeregu przekazów realizujących zadania informacyjne z zakresu polityki wewnętrznej oraz zagranicznej. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że działania zarówno białoruskiego jak i rosyjskiego aparatu propagandowego wydają się być skoordynowane wspierając realizację interesów zarówno Mińska jak i Moskwy.

 

W ramach aktywności rosyjskich ośrodków propagandowych wspierających stronę białoruską skoncentrowano się m.in. na wzmocnieniu narracji takich jak:

 

  • Zarówno K. Cimanouska jak i R. Protasiewicz są projektami służb Zachodnich. Ich wypowiedzi i działania związane są z realizacją Zachodnich intryg,
  • Zachód prowokuje napięcia w regionie budując kolejne bazy wojskowe przy granicy z Rosją i Białorusią. Białoruś zgodzi się na stałe bazy Sił Zbrojnych Fed. Rosyjskiej na swoim obszarze jedynie w obliczu wybuchu kolejnej wojny (w domyśle – sprowokowanej przez NATO),
  • Zachód miesza się w wewnętrzne sprawy Białorusi stymulując napięcia społeczne w kraju,
  • Na Białorusi nie dochodzi do stosowania represji względem obywateli o poglądach rozbieżnych ze stanowiskiem przedstawicieli aparatu politycznego. Struktury siłowe zareagowały odpowiednio na działania „bandytów” kierowanych przez Zachód.

 

 

Zgodnie z przekazem emitowanym zarówno przez kluczowe rosyjskie portale o zasięgu ogólnofederalnym jak i kanały Telegram zaangażowane w proces dezinformacji i propagandy, sytuacja społeczno-polityczna na Białorusi jest całkowicie stabilna. Za „tymczasowy” chaos polityczny odpowiadać ma Zachód, który nie tylko rzekomo przeprowadził i nadal prowadzi skoordynowaną operację służącą obaleniu „legalnie” wybranego prezydenta, lecz przygotowuje się do prowokacji o militarnym charakterze. Wypowiedzi A. Łukaszenki zostały wykorzystane przez stronę rosyjską bezpośrednio do wzmocnienia przekazów propagandowych budujących skrajnie negatywny obraz Zachodu oraz „wyjaśniających” źródło protestów, które miały miejsce na Białorusi oraz ukazujących z odpowiedniej dla Mińska i Moskwy perspektywy kwestie związane z K. Cimanouską.

 

 

Źródła:

  • https://news.ru/others/lukashenko-vyskazalsya-ob-otkazavshejsya-ehat-v-minsk-atletke-timanovskoj/
  • https://news.ru/cis/lukashenko-obvinil-zapad-v-zakaze-protasevicha/
  • https://ria.ru/20210809/evropa-1745095835.html
  • https://ria.ru/20210809/belorussiya-1745052015.html
  • https://ria.ru/20210809/lukashenko-1745065206.html

 

Autor: Michał Marek

Fot. rmf24.pl