Polska – kraj “kwitnącego antysemityzmu”

Ośrodek medialny zaangażowany w działania z zakresu rosyjskiej dezinformacji „Ria Novosti”, opublikował wywiad z głównym rabinem Moskwy Pinchas-em Goldschmidt-em. W ramach swojej wypowiedzi zaznaczył on, że współcześnie najbardziej niebezpiecznymi dla Żydów krajami w Europie są Francja i Belgia. Zaznaczył on również, że poza tymi dwoma państwami, krajem który posiada zasadniczy problem z antysemityzmem jest Polska.

 

 

W ramach swojej wypowiedzi stwierdził on ponadto, że Polska to kraj, w którym „kwitnie antysemityzm”, a ofiarom Holokaustu „odbierane jest prawo do odzyskania swojego mienia”. Całość wywiadu eksponuje ponadto kwestię rzekomej współodpowiedzialności Polaków za Holokaust. Warto zaznaczyć, że jedno z pierwszych pytań dotyczy polskiej ustawy regulującej kwestię reprywatyzacji mienia. Pytanie to posłużyło do uzyskania od rabina opinii, zgodnie z którą ustawa ta ma na celu nie tylko pozbawienie Żydów prawa do odzyskania mienia, ale ma posłużyć zatuszowaniu kwestii udziału Polaków w Holokauście.

 

W ramach publikacji przedstawiającej treść wywiadu oraz w artykułach komentujących wypowiedź rabina, pomimo wyraźnego zaakcentowania przez niego tego, że najwyższy stopień antysemityzmu panować ma we Francji i Belgii, autorzy publikacji skoncentrowali się na wątku polskim. Można odnieść wrażenie, że sam pomysł wywiadu oraz skonstruowane pytania miały na celu uzyskanie materiału pozwalającego na budowę skrajnie negatywnego obrazu Polski. Zapewne z tego powodu osoba prowadząca wywiad dopytywała się o ocenę kwestii polskiej ustawy. Po otrzymaniu satysfakcjonującej odpowiedzi osoba ta przeszła kolejno do pytań niezwiązanych z antysemityzmem -kwestia szczepień przeciwko Covid19.

 

Strona rosyjska nadal kontynuuje działania służące kreowaniu państwa polskiego oraz Polaków na naród antysemitów starających się ukryć swoją współodpowiedzialność za Holokaust. Przekaz generowany przez Rosjan dedykowany jest m.in. rosyjskojęzycznej ludności państwa Izrael. Wskazane działanie służy stymulowaniu antypolskich nastrojów w Izraelu, co przełożyć się ma nie tylko na kryzys w relacjach pomiędzy Polską, a Izraelem, ale również pomiędzy Polską, a Waszyngtonem.

 

 

Autor: Michał Marek

Fot. rp.pl.