Aktywność portali zaangażowanych w proces dezinformacji – stymulowanie nastrojów antyamerykańskich w Polsce

W polskim segmencie Internetu zaktywizowały się ośrodki dezinformacyjne stymulujące antyamerykańskie nastroje w Polsce. Przekazy portali takich jak „NDP” koncentrują się na zakorzenieniu w Polsce skrajnie negatywnego obrazu amerykańskich żołnierzy. Publikowane artykuły kreują wizję agresywnych Amerykanów, którzy nie tylko  masowo wywołują bójki pod wpływem alkoholu, lecz są odpowiedzialni za zabójstwa i gwałty. Tego rodzaju przekazy uzupełniane są o narracje o podległości Polski wobec USA oraz o wasalno-senioralnym charakterze relacji USA z krajami Europy Środkowej i Środkowo-Wschodniej.

 

Przekazy emitowane w ostatnich dniach przez portale trwale zaangażowane w proces dezinformacyjny oprócz bezpośredniego niszczenia obrazu USA starają się kreować skrajnie negatywny obraz prozachodnich elit politycznych. Partie polityczne popierające USA oraz NATO określane są mianem zdrajców oraz marionetek Waszyngtonu. Tego rodzaju tezy służą nie tylko stymulowaniu antyamerykańskich nastrojów, lecz również stanowią element wpływu na preferencje wyborcze Polaków. Zakorzenianie w umysłach Polaków takich narracji może zostać wykorzystane do wybudowania potencjału wyborczego dla antyzachodnich struktur politycznych kreujących się na ruchy antysystemowe.

 

 

Warto zaznaczyć, że publikowanie artykułów o antyamerykańskim charakterze zintensyfikowano w momencie powstania kryzysu w relacjach polsko-izraelskich, który kreowany jest również na odsłonę „konfliktu polsko-amerykańskiego”. Warto również podkreślić, że zarówno rosyjskie ośrodki propagandowe działające w rosyjskiej przestrzeni informacyjnej, jak i środowiska prorosyjskie działające w Polsce aktywnie starają się łączyć kwestie kryzysu w relacjach polsko-izraelskich z tematem „zdrady” USA. Rzekoma zdrada dotyczyć ma nie tylko wspierania Izraela w wskazanym kryzysie, ale również kwestii rozmów J. Bidena z W. Putinem czy problematyki Nord Stream 2. Prymitywne przekazy kreujące żołnierzy USA na zagrożenie dla Polski oraz narracje budujące obraz całkowitej podległości Warszawy względem Waszyngtonu są przejawem wykorzystania korzystnej z punktu widzenia Kremla koniunktury do stymulowania w Polsce nastrojów antyamerykańskich i antynatowskich.

 

Działania te uzupełniane są o popularyzację przekazów o prowokacyjności działań NATO – budowanie obrazu agresywnego sojuszu, który odpowiada za ściąganie nad Europę widma III wojny światowej. W ramach tych aktywności, państwa NATO oraz Sojusz jako taki, kreowany jest na siłę „zła” przygotowującą kolejne manewry wojskowe, które mogą stanowić zarzewie wojny. Równolegle te same źródła budują pozytywny obraz rosyjskich manewrów Zapad-2021, kreując je na całkowicie „pokojowe” niemające na celu eksponowania agresywnych zamiarów w przeciwieństwie do manewrów prowadzonych przez NATO.

 

 

Autor: Michał Marek

fot. TVPinfo