ABW zatrzymała podejrzanego o szpiegostwo – komentarz CBWŚB

17.05.2021 opublikowano informacje o kolejnym zatrzymaniu obywatela RP podejrzanego o szpiegostwo na rzecz Federacji Rosyjskiej. Zatrzymany przez ABW 5 maja b.r. 43 letni mężczyzna przyznał się do stawianych mu zarzutów.

 

„Podejrzany realizował zlecone zadania, w tym przekazywał rosyjskim służbom specjalnym informacje i materiały z zakresu wojskowości oraz o podmiotach i polskich obywatelach. Mowa o danych istotnych dla działań rosyjskich na terenie i na szkodę RP. Zatrzymany przyznał się do zarzucanych mu czynów. Sąd zastosował wobec niego 3-miesięczny areszt.”

 

Warto pamiętać, że zarówno strona białoruska jak i rosyjska prowadzą aktywne działania mające na celu pozyskiwanie obywateli RP na rzecz kooperacji ze służbami tych państw. Kooperacja dotyczy nie tylko działań z zakresu dezinformacji i propagandy, ale również odnosi się do pozyskiwania i przekazywania stronie rosyjskiej informacji ważnych dla prowadzenia wrogiej w stosunku do naszego państwa działalności.

 

Równolegle informacje nt. zatrzymania wskazanego mężczyzny przedstawiane są przez stronę rosyjską jako wątpliwe. Zapewne, w krótce na łamach rosyjskich portali będziemy mogli przeczytać o „szpiegomani” oraz „bezpodstawnych” oskarżeniach, które „rusofobiczna” Polska wysuwa pod adresem Moskwy.

 

Przekaz o podobnym charakterze pojawił się w godzinach porannych w dniu 17.05.2021 na łamach polskojęzycznej wersji portalu Sputnik,. W artykule, który odnosił się do rocznicy „brutalnego”, „plugawego” oraz bezpodstawnego zatrzymania Mateusza Piskorskiego przez ABW 18 maja 2016, wykreowano obraz prześladowania jakie spotkało „znanego polskiego politologa i aktywistę” ze strony ABW. Tego rodzaju fakty używane są przez stronę rosyjską do produkcji przekazów propagandowych emitowanych w polskiej przestrzeni informacyjnej, mających na celu podważanie zaufania do polskich służb. Równolegle w przestrzeni rosyjskojęzycznej wykorzystywane są one do budowy obrazu skrajnie antyrosyjskiej Polski przygotowującej się do przeprowadzania antyrosyjskich prowokacji w kontekście ćwiczeń Defender Europe 2021 i Zapad 2021.

 

Źródła:
– https://www.gov.pl/web/sluzby-specjalne/abw-zatrzymala-podejrzanego-o-szpiegostwo
– https://pl.sputniknews.com/opinie/2021051714283082-plugawosc-abw-zdemolowane-zycie-mateusza-piskorskiego-sputnik/

 

Autor: Michał Marek
Fot. gov.pl