Białoruskie władze aresztowały szefową Związku Polaków na Białorusi – kontekst rosyjskich działań propagandowych

W dniu 23.03.2021 na Białorusi zatrzymano Andżelikę Borys, szefową nieuznawanego przez władze kraju Związku Polaków na Białorusi. Aresztowanie Polki wpisuje się w kontekst kampanii prowadzonej przez Mińsk, służącej kreowaniu Polski oraz polskiej mniejszości narodowej na “V kolumnę Zachodu” działającą wbrew interesom państwa białoruskiego.

 

W związku z zatrzymaniem A. Borys, rosyjskie ośrodki dezinformacyjne i propagandowe podjęły działania służące wsparciu strony białoruskiej w kreowaniu Polski na kraj prowadzący przeciwko Białorusi działania hybrydowe. W dniu 24.03.2021 na łamach rosyjskich portali zaangażowanych w proces propagandy opublikowano szereg publikacji o charakterze komunikatów oraz komentarzy. Zatrzymanie Polki wpisano w kontekst „wrogich” działań Warszawy, budując obraz krytycznego poziomu relacji polsko-białoruskich. W ramach konstruowanych przekazów odwołano się do wcześniejszych publikacji nt. „wojny dyplomatycznej”, „mieszania się Polski w wewnętrzne sprawy Białorusi” oraz wsparcia, jakiego USA mają udzielać Warszawie w prowadzeniu „wojny” przeciwko Białorusi.

 

 

 

Rosyjskie ośrodki dezinformacyjne, prócz budowania wizji A. Borys, jako postaci szkodliwej, która kieruje nielegalną, wrogą Białorusi organizacją (co służy argumentowaniu sensu dokonanego aresztowania), udzieliły wsparcia medialnego informując o akcjach protestów, które odbyły się 24.03.2021 pod ambasadami Litwy i Polski. Przekazy dot. pikiet pod ambasadami zostały opatrzone komentarzami odświeżającymi narrację o wrogiej działalności obu krajów w stosunku do Białorusi.

 

Przypadek uwięzienia A. Borys oraz równolegle zintensyfikowanej kampanii propagandowej stanowią element kreowania obrazu wroga zewnętrznego, którym dla Białorusi ma być Polska oraz wroga wewnętrznego, na którego kreowana jest polska mniejszość narodowa.

 

 

 

Źródła:

  • https://www.rubaltic.ru/news/23032021-v-otnoshenii-glavy-soyuza-polyakov-v-belarusi-vozbudili-administrativnoe-delo/
  • https://radiosputnik.ria.ru/20210324/polsha-1602596794.html
  • https://eadaily.com/ru/news/2021/03/24/chemodan-vokzal-varshava-v-minske-prohodyat-akcii-protestahttps://regnum.ru/news/3224110.html

 

Autor: Michał Marek