Polska “zagrożeniem” dla Białorusi

A. Łukaszenka wypowiedział się na temat obecnych zagrożeń dla państwa białoruskiego. W oparciu o jego słowa (“Nikt nie zaatakuje Białorusi jak w 1941, lecz kraj będzie atakowany od wewnątrz”) rosyjskie ośrodki propagandowe odświeżyły obraz zagrożenia, jakie dla państwa białoruskiego stanowią rzekome operacje hybrydowe prowadzone przez kraje Zachodu (szczególnie Polskę). W publikacjach takich jak „Będziemy walczyć wewnątrz: Łukaszenka wezwał wojsko do gotowości w celu odparcia wewnętrznych zagrożeń”, „Łukaszenka powiedział, że wkrótce wojsko będzie musiało bronić kraju” czy „Wszystkie postsowieckie republiki upadły. Do czego przygotowuje się Łukaszenka” wykreowano obraz zbliżającej się aktywnej fazy “antybiałoruskiej operacji NATO”, która przejawi się falami protestów, prowokacji oraz innymi „aktami antypaństwowymi”. W ramach artykułów kładziono akcent na rolę Polski w tym procesie. Zgodnie z przekazem, Polska ma przygotowywać się do ponownego ataku, który ma na celu doprowadzenie do zniszczenia państwa białoruskiego (wspomniano m.in. o planach oderwania od Białorusi obwodu grodzieńskiego).

 

 

Wskazane działania stanowią element przygotowania społeczeństwa białoruskiego do potencjalnej nowej fali protestów, które mogą rozpocząć się na wiosnę. Ta oraz podobne wypowiedzi A. Łukaszenki, a także wsparcie jakie udzielają mu rosyjskie ośrodki propagandowe mają na celu kreowanie skrajnie negatywnego obrazu osób protestujących zarówno na Białorusi jak i w Rosji. Z powodu prawdopodobieństwa zaistnienia wiosennej fali protestów, stopniowo będzie dochodzić do intensyfikacji działań służących kreowaniu opozycji oraz uczestników antyrządowych akcji na “V kolumnę Zachodu”, zdrajców, zaprzedańców, polskich agentów itp.

 

Rosyjskie ośrodki propagandowe odświeżyły w dniu 11.03.2021 ponadto wątek dot. wydalenia polskiego konsula (Konsulat Generalny w Brześciu), do czego przyczynić się miała jego obecność na spotkaniu z polskimi harcerzami w ramach uroczystości patriotycznej dotyczącej m.in. pamięci o Żołnierzach Wyklętych. W ramach rosyjskich działań propagandowych skoncentrowano się na ukazaniu zagrożenia, jakie dla Białorusi stanowi działalność państwa polskiego. W publikacjach takich jak „Między Polską, a Białorusią wybuchł ogromny skandal”, „Białoruś rozpoczęła wojnę o pamięć z Polską” czy „Białoruś to nie Ukraina: Gasparian wypowiedział się o zorganizowaniu przez Polskę dnia pamięci o mordercach Białorusinów”, wykreowano obraz państwa polskiego, które prowadzi otwarcie antybiałoruską działalność. Prócz „fałszowania historii” oraz „heroizacji hitlerowskich kolaborantów” państwo polskie ma stymulować antybiałoruską działalność polskiej mniejszości na Białorusi. Tego rodzaju aktywność propagandowa (m.in. sugerowanie, że państwo polskie wspiera budowanie antybiałoruskich postaw wśród polskiej młodzieży na Białorusi) stanowi element kreowania mniejszości polskiej na element wrogi – zagrażający białoruskiej państwowości.

 

 

Działalność rosyjskich ośrodków propagandowych prócz popularyzowania w rosyjskiej, białoruskiej, litewskiej, łotewskiej, estońskiej oraz ukraińskiej przestrzeni informacyjnej negatywnego obrazu Polski oraz Polaków, stymuluje nastroje wrogie wobec polskiej mniejszości narodowej zamieszkującej dane państwa. Kreowanie mniejszości polskiej na członków „natowskiej V kolumny” stanowi element budowy wizji istnienia wysokiego poziomu zagrożenia dla białoruskiej i rosyjskiej państwowości.

 

Źródła:

  • https://www.rubaltic.ru/news/11032021-voevat-budem-iznutri-lukashenko-prizval-voennykh-k-gotovnosti-otrazit-vnutrennie-ugrozy/
  • https://eadaily.com/ru/news/2021/03/11/lukashenko-zayavil-chto-voennym-vskore-pridetsya-zashchishchat-stranu
  • https://ria.ru/20210311/belorussiya-1600666004.html
  • https://www.politnavigator.net/grandioznyjj-skandal-razrazilsya-mezhdu-polshejj-i-belorussiejj.html
  • https://www.rubaltic.ru/article/politika-i-obshchestvo/20210311-belarus-poshla-na-voynu-pamyati-s-polshey/
  • https://www.rubaltic.ru/news/11032021-belarus-ne-ukraina-gasparyan-vyskazalsya-ob-organizatsii-polshey-dnya-pamyati-ubiyts-belorusov/

 

Autor: Michał Marek

Fot. Belta.by