“Straszna, zdradziecka” i “neoimperialna” Polska – rosyjski zafałszowany obraz rzeczywistości dotyczący Polski i Polaków

Rosyjski aparat dezinformacyjny nadal w stosunku do Polski koncentruje się na kierunkach znanych z ubiegłych miesięcy. W ciągu ostatnich dni (5-8.09.2023) Rosjanie wyraźnie potraktowali priorytetowo nie tylko działania z zakresu kreowania Polski na „zagrożenie dla swoich sąsiadów”, lecz również aktywności dotyczące fałszowania obrazu relacji polsko-ukraińskich.

 

Z jednej strony Polska przedstawiana jest jako kraj „notorycznie militaryzujący się”, a z drugiej jako państwo, którego relacje z Ukrainą są „na krytycznie złym poziomie”. W całościowym obrazie rzeczywistości formowanym przez Moskwę i Mińsk, Polska przygotowuje się do „wywołania wojny z Rosją” poprzez atak na Ukrainę lub Białoruś. Problemy w relacjach polsko-ukraińskich poddawane są hiperbolizacji przez co Rosjanie przekonują, iż Polacy wkrótce zrealizują swoje „od dawna skrywane, wrogie wobec Ukrainy” intencje (aneksja części terytorium).

 

 

Wśród przejawiających się przekazów i narracji najczęściej dostrzegano poniższe:

 

  • Polska masowo pozyskuje ogromne ilości sprzętu wojskowego (wątek dot. „militaryzacji” – przejaskrawianie sytuacji),
  • Polska „militaryzuje się”, aby być gotową do wywołania wojny z Rosją,
  • Polska “przygotowała plan aneksji” zachodniej Ukrainy,
  • warunki w jakich Ukraińcy żyją w Polsce są „tragiczne”,
  • Kijów „pragnie ukarać Polskę” za „bezpodstawną blokadę” tranzytu ukraińskiego zboża.

 

 

Pomimo istniejących napięć w relacjach polsko-ukraińskich warto z dystansem traktować doniesienia medialne, które przejaskrawiają sytuację. Część niezweryfikowanych doniesień celowo rezonowana jest przez rosyjskie ośrodki dezinformacyjne oraz prorosyjskich propagandystów oddziałujących na polską infosferę. W rosyjskiej infosferze dane działania pełnią funkcję odnoszącą się do kreowania Ukrainy jako państwa, które “wkrótce przegra wojnę” w efekcie “zdrady” ze strony swoich sojuszników. Omawiane działania wypełniają wiele funkcji na różnych kierunkach oddziaływania informacyjnego. Z naszej perspektywy podstawowymi celami wydają się być: dekonstrukcja pozytywnego obrazu Polski na Ukrainie, stymulowanie nastrojów antyukraińskich w Polsce, uspokajanie nastrojów w Rosji (przekonywanie, iż zwycięstwo jest bliskie) oraz konsolidacja społeczeństwa białoruskiego i rosyjskiego wokół „polskiego zagrożenia”.

 

 

Wszystkie powyższe cele odnoszą się do kreowania Polski na „siłę zła”, której nie można ufać, a której zniszczenie (podobnie jak likwidacja państwowości ukraińskiej) „leży w interesie Rosji oraz niemalże całej Europy”.

 

 

Autor: dr Michał Marek

 

 

Zadanie publiczne finansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Dyplomacja Publiczna 2023”