Polska – „państwo rasistowskie”. Rosyjski przekaz dezinformacyjny

Rosyjski aparat dezinformacyjny wykorzystuje nadarzające się możliwości do wzmacniania działań uderzających w wizerunek RP. Jednym z takich przykładów była kampania dezinformacyjna odnosząca się do incydentu z delegacją RPA. W efekcie braku odpowiednich pozwoleń, członkowie delegacji nie mogli opuścić samolotu wraz z posiadaną przez ochronę bronią (dane osoby mogły pozostawić jednak broń na pokładzie), który wylądował w dniu 16.06.2023 na warszawskim Okęciu. Kwestia ta została wykorzystana przez Rosjan do rozpoczęcia działań z zakresu kreowania naszego państwa na strukturę „rasistowską” oraz „blokującą misje pokojowe”.

 

 

Zgodnie ze stosowaną przez Rosjan techniką, po pojawieniu się doniesień o zaistniałym wydarzeniu, strona rosyjska zdecydowała się na eksponowanie relatywnie neutralnych komunikatów na dany temat, co później wsparte zostało komentarzami publicystów i ekspertów, które w jeszcze większym stopniu zniekształciły rzeczywistość. Kolejny etap dotyczył uruchomienia autorytetów medialnych z państw afrykańskich oraz Bliskiego Wschodu, które wsparły podstawową narrację promowaną przez Rosjan – uniemożliwienie delegacji opuszczenia samolotu „w efekcie rasizmu”.

 

 

Przekazy na dany temat aktywnie rozwijano w okresie 16.06-18.06.2023 wzmacniając wskazane wiodące narracje (“rasizm” oraz “blokowanie misji pokojowej”), a także budując wątki poboczne. Jeden z nich odnosił się do wytworzenia „głębokiego podłoża” dla wiodącej narracji („polski rasizm”). Polegało to na emisji materiałów wskazujących na „kolonialną przeszłość” II RP – sugerowanie, iż II RP była państwem rasistowskim, które podejmowało działania na rzecz zniewolenia ludności Afryki. Działanie obejmowało więc próbę przekonania odbiorców, iż “przejawy polskiego rasizmu” posiadają “historyczne korzenie”.

 

 

Wskazane narracje sprowadzały się do deprecjonowania obrazu Polski na arenie międzynarodowej w celu zakorzenienia poglądu, iż Polska nie jest państwem, któremu można ufać w kontekście prowadzenia „dialogu” dot. rozmów pokojowych. W ramach danych działań Polska została przedstawiona jako państwo „rasistowskie”, którego „blokuje” wszelkie próby doprowadzenia do zatrzymania konfliktu zbrojnego na Ukrainie. W sposób pośredni dana aktywność uwiarygodniła narrację o rzekomej współwinie Polski za trwanie na Ukrainie stanu wojny.

 

 

Autor: dr Michał Marek

 

 

Zadanie publiczne finansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Dyplomacja Publiczna 2023”

 

 

Fot. Nicolas Economou/ NurPhoto /AFP