Bieżąca aktywność środowisk prorosyjskich i rosyjskich ośrodków dezinformacyjnych w Polsce – początek czerwca 2023

Rosyjskie polskojęzyczne portale i kanały Telegram, prorosyjscy propagandyści oraz anonimowe konta (tzw. trolle) nadal starają się infekować polską infosferę rosyjskimi materiałami dezinformacyjnymi i propagandowymi. Do wyjątkowej aktywności wskazanych źródeł doszło w dniu 06.06.2023. Miało to związek ze zniszczeniem elektrowni wodnej w Nowej Kachowce. Ciężar działań dezinformacyjnych dotyczących danego wydarzenia (w polskiej infosferze) został przerzucony na źródła oddziałujące poprzez sieci społecznościowe. Mnogość wpisów i komentarzy (zarówno umieszczanych na Twitterze, Facebooku, Youtube jak i pod publikacjami wiodących portali informacyjnych) sprowadzała się do prób przekonywania Polaków, iż za zniszczeniem elektrowni wodnej stoją Siły Zbrojne Ukrainy.

 

 

W ramach działań dot. danego wydarzenia skoncentrowano się na przekonywaniu Polaków, iż Siły Zbrojne Ukrainy rzekomo dokonały ostrzału elektrowni (tamy), aby doprowadzić do odcięcia Krymu od dostaw wody z Dniepru. Przekaz stopniowo rozwijano podpinając pod niego wątek Zaporoskiej Elektrowni Atomowej (oskarżanie Ukraińców o wysadzenie tamy, co wpłynęło na obniżenie poziomu Dniepru niosąc ze sobą ryzyko utrudnienia procesu chłodzenia elektrowni atomowej). Kolejnym etapem rozwoju przekazów stało się wskazywanie na rzekomą odpowiedzialność USA za daną tragedię (to rzekomo USA miały „wydać rozkaz” Ukraińcom).

 

 

Dane działania rozwijane są nadal (07.06.2023) przez prorosyjskich dezinformatorów (m.in. przez osoby związane ze środowiskiem dr L. Sykulskiego). Działania mają na celu wybielenie obrazu Rosji oraz deprecjonowanie wizerunku Ukrainy.

 

Oprócz powyższego, prorosyjskie i rosyjskie źródła kontynuowały działania na „tradycyjnych kierunkach” odnoszących się do stymulowania negatywnych odczuć względem Ukrainy oraz podważania sensu udzielania wsparcia walczącej Ukrainie w oparciu o wątek tzw. „ukrainizacji Polski” oraz „ściągania nad Polskę widma zagłady” (czego dokonywać mają prozachodnie polskie struktury polityczne).

 

 

Wszystkie powyższe działania są elementem prowadzonych przez środowiska prorosyjskie oraz rosyjskie ośrodki dezinformacyjne aktywności mających na celu realizację celów Kremla w Polsce: ingerencja w proces wyborczy (wprowadzenie do Sejmu RP struktur de facto prorosyjskich), zablokowanie wsparcia Polski dla Ukrainy, wywołanie sprzeciwu społecznego wobec modernizacji armii i obecności sił NATO w Polsce.

 

 

Warto zaznaczyć, iż poważna część wpisów i materiałów umieszczanych w sieci przez prorosyjskich aktywistów i konta anonimowe (część z nich prowadzona jest bezpośrednio przez Rosjan o czym świadczą m.in. błędy językowe) to bezpośrednie tłumaczenia materiałów rosyjskojęzycznych emitowanych przez kanały Telegram prowadzone m.in. przez rosyjskie służby specjalne.

 

 

Autor: dr Michał Marek

 

 

Zadanie publiczne finansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Dyplomacja Publiczna 2023”

 

 

 

Fot. Mehaniq, Shutterstock via bankier.pl