Kolejne przykłady prób deprecjonowania przez prorosyjskie ośrodki propagandowe obrazu Polski w Gruzji

Bieżący przykład dot. wpisu Radosława Sikorskiego.

Ogólna narracja była następująca – “Radosław Sikorski, eurodeputowany i były minister spraw zagranicznych Polski, podziękował USA za zniszczenie Nord Streamu”. Tego rodzaju przekaz eksponowany był przez prorosyjskie gruzińskie ośrodki propagandowe. Rzecz odnosiła się bezpośrednio do wpisów o treści:

 

  • „Mała rzecz, ale tyle radości”, wskazał na Twitterze, publikując zdjęcie miejsca wypadku, które towarzyszy tweetowi i przypisując mu hashtag #Nordstream
  • “Dziękuję, USA” – zamiesił  w następnym tweecie pod tym samym zdjęciem.R. Sikorski stwierdził, że uszkodzenie Nord Streamu zawęziło pole manewru Rosji, ponieważ jeśli chce wznowić dostawy gazu do Europy, będzie musiał rozmawiać z państwami kontrolującymi gazociągi Drużba i Jamał.”

 

 

Archiwalne przykłady przekazów propagandowych:

 

1 czerwca 2020 r. agencja informacyjna „Sakinform” opublikowała artykuł pt. „Co Warszawa straciła przez rusofobiczną politykę”. W artykule stwierdza, że Rosja jest głównym eksporterem surowców i zboża dla Polski. Polska mogłaby być importerem dużych ilości owoców, warzyw, mięsa i produktów przemysłowych do Rosji. Jednak zdaniem autora, w wyniku “polityki rusofobicznej”, Polska straciła ogromny wolumen eksportu rosyjskiego zboża oraz kluczowy rynek dla własnych produktów. Jak wynika z artykułu, powiedział to były konsultant MSZ RP Mariusz Świder (red. osoba zaangażowana w kooperację z prorosyjskim środowiskiem portalu “Myśl Polska”).

 

 

6 maja 2020 r. „Gruzja i świat” opublikował artykuł zatytułowany „Jakow Kedmi: Polacy zabili więcej Żydów w czasie II wojny światowej niż Niemcy, czyli zarysy denazyfikacji”. Artykuł cytuje Yaakova Kedmi, komentatora politycznego związanego z Kremlem, który twierdzi, że ruchy partyzanckie w krajach Europy Wschodniej walczyły głównie przeciwko ZSRR, masakrowały ludność żydowską, a tym samym wspierały nazistowskie Niemcy.

 

„Gruzja i świat”, 6 maja 2020 r.: „Podczas II wojny światowej „bohaterska” polska „Armia Krajowa” zabiła więcej sowieckich żołnierzy niż Niemców. Ukraińcy i kraje bałtyckie zabijali Żydów pod niemieckim przywództwem. Polacy mordowali swoich żydowskich sąsiadów … liczba Łotyszy [walczących w Armii Czerwonej] była sto razy mniejsza niż liczba „leśnych braci”, którzy zabijali cywilów”.

 

 

W dniach 24-25 marca 2020 r. w publikacjach internetowych „Marshallpress” i „Progressnews” ukazały się artykuły pod tytułem „Polska zamknęła przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów lecących na pomoc Włochom”. Według ich informacji, Polska zablokowała przestrzeń powietrzną rosyjskiego Ił-76, który przewoził sprzęt medyczny, który miał pomóc Włochom w walce z koronawirusem. „Marshallpress” i „Progressnews” odnotowują, że te doniesienia rozpowszechnia przewodniczący Komisji Polityki Informacyjnej Rady Federacji Rosyjskiej Aleksiej Puszkow.

 

25 marca 2020 r. Bondo Mdzinarashvili ogłosił na antenie telewizji „Obiektivi” zamknięcie przez Polskę przestrzeni powietrznej dla Rosji, a dzień wcześniej prokremlowska agencja informacyjna „Newsfront” opublikowała również artykuł na podstawie Aleksiej Puszkow, z tytułem „Szalone polskie władze nie dopuściły rosyjskich samolotów do latania w kierunku Włoch”.

 

Znamienne jest również to, że 23 marca 2020 r. na podstawie wpisu na Twitterze Przewodniczącego Komisji Polityki Informacyjnej Rady Federacji Rosyjskiej Aleksieja Puszkowa, Sputnik opublikował wspomniane doniesienia, a następnie poprawił i wyjaśnił, że polska przestrzeń powietrzna jest otwarte dla rosyjskich samolotów. Sam Puszkow usunął post z Twittera. Źródła powołujące się na dany wpis nie skorygowały swoich publikacji.

 

 

Autor: dr Grigol Julukhidze

 

 

Zadanie publiczne finansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Dyplomacja Publiczna 2022”

 

 

 

Fot. Natanael Ginting/Shutterstock.com