Ogólny zarys sytuacji na Ukrainie

W dniu 03.04.2022 strona ukraińska poinformowała o trafieniu przez rosyjskie rakiety w skład paliw znajdujący się w odeskim porcie. W tym dniu potwierdzono również informacje o całkowitym zniszczeniu przez Rosjan rafinerii w Krzemieńczuku. Zdaniem części ukraińskich ekspertów, ataki Rosjan na infrastrukturę paliwową związane są z próbami zablokowania zdolności SZ Ukrainy do przeprowadzenia kontrataku. Zgodnie z przypuszczeniami ukraińskiego wywiadu oraz ukraińskich ekspertów, Rosjanie przygotowują się do przeprowadzenia poważnej ofensywy wyprowadzonej ze wschodu Ukrainy. Ma być ona połączona z atakiem wyprowadzonym z południa (z Chersonia) w stronę Mikołajowa. Istnieją przypuszczenia, zgodnie z którymi Rosjanie zgromadzili w okolicach Chersonia poważne siły uderzeniowe. Rosjanie czekają jednak, aż wyschną błota stepowe, aby przeprowadzić uderzenie. Rosjanie mają również kontynuować ostrzał jednego z mostów łączących obw. odeski z mikołajowskim – co ma zablokować możliwość szybkiego przerzutu wsparcia z Odessy do atakowanego Mikołajowa. Strona ukraińska ma dostrzegać tego rodzaju ryzyko i przygotowywać się do obrony Mikołajowa. Pojawiają się przy tym przypuszczenia, iż wkrótce SZ Ukrainy podejmą się próby wyzwolenia Chersonia – to rozbiłoby plany Rosjan dot. uderzenia na Mikołajów (trudno jednak z pewnością stwierdzić, czy Ukraińcy zdecydują się na tego rodzaju krok zanim Rosjanie przeprowadzą uderzenie na Mikołajów).

 

W dniu 04.04.2022 oficjalne źródła ukraińskie poinformowały, iż Rosjanie rozpoczęli mobilizację rezerwistów. Mają oni dążyć do pozyskania 60 tys. osób (oficerów, sierżantów oraz szeregowych). Rosjanie mają być motywowani do służby poprzez wysokie wynagrodzenia. Szczególnie chętnie przyjmowani mają być żołnierze, którzy posiadają doświadczenie bojowe. Zdaniem Ukraińców, Rosjanie skoncentrują się na uderzeniu mającym na celu okrążenie jednostek znajdujących się pomiędzy Kramatorskiem i Siewierodonieckiem, a docelowo okrążeniem wszystkich kluczowych sił znajdujących się na Donbasie.

 

Nadal docierają do nas informacje wskazujące na przerzut nowego sprzętu przez Rosjan na Białoruś- szczególnie miasto Homel. Równolegle jednostki użyte podczas walk w obw. kijowskim i czernihowskim mają być wycofywane z Białorusi. Możemy przypuszczać, iż Rosjanie przygotowują siły, które w razie sukcesu Rosjan na wschodzie (po tym jak Ukraińcy będą zmuszeni do przerzutu spod Kijowa części jednostek na wschód), przejdą do kolejnego ataku w stronę Kijowa (świeżymi siłami). Obecnie największe ryzyko ofensywy ze strony Rosji dotyczy kierunku wyprowadzonego z Donbasu, z okolic Iziumu na południe, oraz znad Mariupola na północ. Prawdopodobne jest również przeprowadzenie ataku w kierunku Mikołajowa. Ukraińcy przy tym koncentrują się na zabezpieczeniu przejętych obszarów obw. kijowskiego, czernihowskiego i sumskiego oraz na przygotowaniu obrony na wschodzie i południu. Kontrofensywa w kierunku Chersonia jest możliwa, lecz wydaje się być relatywnie mało prawdopodobna.

 

Autor: Michał Marek