Polacy „błagają” o Sputnik V

W rosyjskiej przestrzeni informacyjnej opublikowano materiały nagłaśniające wypowiedź pracownika Ambasady Federacji Rosyjskiej w Polsce, Władimira Aleksandrowa. Zgodnie z jego słowami Polacy mają usilnie prosić rosyjskich dyplomatów o umożliwienie im wyjazdu do FR w celu zaszczepienia się rosyjską szczepionką. Powyższa teza została „potwierdzona” przez przedstawiciela organizacji zrzeszającej rosyjską diasporę w Polsce (polska jednostka „Rossotrudniczestwa”, organizacja o charakterze rosyjskiego ośrodka wpływu), Igora Żukowa.

 

 

Wypowiedź I. Żukowa – „Ludzie nieustannie dzwonią do naszego przedstawicielstwa, wielu z nich kontaktuje się bezpośrednio z rosyjskimi szpitalami”. I. Żukow podkreśla również, że Polacy notorycznie (wraz z Litwinami) zwracają się do szpitali znajdujących się w obwodzie kaliningradzkim z prośbami dot. możliwości zaszczepienia się rosyjską szczepionką.

 

 

Publikacje takie jak „Rosyjscy dyplomaci opowiedzieli o prośbach Polaków dotyczących zaszczepienia Sputnikiem V” czy „Mieszkańcy Polski proszą o zaszczepienie ich rosyjskim Sputnikiem V”, oprócz eksponowania rzekomo ogromnego popytu w Europie na rosyjską szczepionkę, kreują wizję represyjnego państwa polskiego, który z powodu „rusofobii” odbiera obywatelom możliwość uratowania swojego zdrowia poprzez skorzystanie ze „Sputnik V”.

 

 

Prócz przestrzeni rosyjskiej na którą dane artykuły oddziałują, wpływają one na infosferę państw bałtyckich (wprowadzenie przekazu do przestrzeni państw bałtyckich poprzez rosyjskie ośrodki dezinformacyjne takie jak „Rubaltic.ru”). Nie bez powodu w artykułach wspomniano o Litwinach, których rząd, podobnie jak polski, „opętany” jest przez „rusofobię”.

 

 

Warto zauważyć, że wskazane w źródłach publikacje lobbujące tezy rosyjskiego dyplomaty, niezawierające żadnych danych oprócz trudnych do zweryfikowania i mało prawdopodobnych informacji wypowiedzianych przez osoby związane z rosyjskim aparatem państwowym. Wskazane tezy wpisują się przy tym w kontekst kampanii propagandowej lobbującej wizję sukcesu państwa rosyjskiego – produkcja szczepionki, o którą walczy cały świat. Tego rodzaju przekazy służą również podsycaniu antyrządowych nastrojów w krajach takich jak Litwa.

 

 

Obraz wykreowany w oparciu o informacje przedstawione przez osoby zaangażowane w proces rosyjskiej dezinformacji i propagandy posłużył również do deprecjacji państwa polskiego, które to (zgodnie z rosyjską wizją rzeczywistości) w efekcie skrajnie antyrosyjskiej postawy odbiera obywatelom dostęp do rosyjskich szczepionek. Przekaz ten łączy się z narracją o rzekomym załamaniu się europejskiego planu szczepień oraz o rzekomej szkodliwości Zachodnich szczepionek.

 

Źródła:

– https://ria.ru/20210318/vaktsina-1601811888.html

– https://www.rubaltic.ru/news/18032021-zhiteli-polshi-prosyat-vaktsinirovat-ikh-rossiyskim-sputnikom-v/?fbclid=IwAR0yDAbEPlN4n1ho-Epv7As5_-9QBtwdHx9tJGIx1dqYjr_8ajvKtVwDb30

 

Autor: Michał Marek