Platforma Telegram – narzędzie służące kierowaniu nastrojami społecznymi poza granicami Rosji

Od dnia 24.02.2021 rosyjskie ośrodki propagandowe ponownie rozpoczęły aktywne działania na kierunku armeńskim. Wypowiedź Nikola Pasziniana dot. niskiej skuteczności systemów „Iskander” stała się jednym z czynników, który wpłynął na dalszy przebieg zdarzeń w tym kraju. W efekcie konfliktu pomiędzy kierownictwem Sztabu Generalnego a premierem, doszło do odwołania dowódców SG. Tego samego dnia (25.02.2021) od godzin porannych dochodziło do fali protestów i manifestacji zarówno przeciwników jak i zwolenników premiera.

 

 

Równolegle do rozwoju wydarzeń zachodzących w Armenii, rosyjskie ośrodki propagandowe zintensyfikowały swoje działania służące stymulowaniu Ormian do udziału w masowych akcjach protestacyjnych przeciwko premierowi kraju. Działania rosyjskich portali oraz kanałów Telegram (które popularne są m.in. w Armenii) skoncentrowały się na deprecjacji wizerunku premiera oraz na budowie pozytywnego obrazu Sztabu Generalnego.

 

W przestrzeni Telegramu pojawiły się setki wpisów przedstawiających Sztab Generalny jako jedyne „prawdziwe i słuszne” źródło władzy politycznej. Rosyjskie kanały Telegram oddziałujące na armeńską przestrzeń informacyjną (w tym kanały kreujące się na armeńskie, które trwale zaangażowane są w rosyjskie działania propagandowe) podjęły się działań służących nie tylko stymulowaniu protestów, lecz przygotowaniu gruntu pod przeprowadzenie wojskowego zamachu stanu.

 

 

Strona rosyjska przy wykorzystaniu Telegramu, na bieżąco publikuje setki komunikatów odnoszących się do aktualnej sytuacji w kraju. Budowana jest atmosfera zagrożenia oraz napięcia (np. przekazy o pojawieniu się wojskowych samolotów nad stolicą). Rozwijane są przekazy i narracje kreujące potrzebę zastąpienia obecnego rządu władzą wojskowych. Przedstawiciele Sił Zbrojnych kreowani są równolegle na siły prorosyjskie, które dążą do zapewnienia kraju bezpieczeństwa w oparciu o współpracę z Federacją Rosyjską.

Strona rosyjska dostrzega szansę na zastąpienie obecnych władz Armenii siłami zdecydowanie bardziej prorosyjskimi. W interesie Federacji Rosyjskiej wydaje się być zastąpienie obecnego rządu przedstawicielami armii. Władze Kremla dokładają wszelkich starań, aby poprzez ingerowanie w wewnętrzne procesy zachodzące w Armenii wzmocnić swoją pozycję w regionie. W celu realizacji tego założenia, Kreml decyduje się na wspieranie procesu destabilizacji sytuacji w kraju m.in. poprzez narzędzia wykorzystywane w ramach wojny informacyjnej.

 

Autor: Michał Marek