Działalność portali alternatywnych

„Niezależny Dziennik Polityczny” – portal trwale zaangażowany w wprowadzanie do polskiej przestrzeni informacyjnej treści zbieżnych z rosyjską propagandą oraz będący źródłem fake-ów o charakterze rosyjskiej dezinformacji, kontynuuje działalność z zakresu stymulowania antyamerykańskich i antynatowskich nastrojów w Polsce.


14.12.2020 na łamach „NDP” pojawiły się dwie publikacje kreujące obecność sił USA na zagrożenie dla Polski – jedna z publikacji okazała się być tekstem „Super Expresu”, którą opatrzono odpowiednią fotografią i wkomponowano w lobbowaną narrację. 

 

 

W swoich przekazach „NDP” skoncentrował się na ukazaniu wojsk USA, a także sił innych krajów NATO na potencjalne źródło III wojny światowej oraz na czynnik, który sprowadzi na Polskę apokalipsę. W ramach jednego z artykułów z 14.12.2020 („Amerykańska baza naraża Polaków na niebezpieczeństwo”) zwrócono szczególną uwagę, na zagrożenie, jakie na mieszkańców okolic Słupska rzekomo sprowadza obecność amerykańskiej bazy w Redzikowie (element systemu przeciwrakietowego). To właśnie wątek amerykańskiego systemu przeciwrakietowego ukazany został jako najpoważniejsze zagrożenie, które ściągnie na mieszkańców Polski śmierć i zniszczenie. 

 

 

Tego rodzaju działania mają na celu nie tylko stymulowanie antyamerykańskich i antynatowskich nastrojów w Polsce, ale również wywołanie protestów mających na celu opóźnienie/blokowanie instalacji antyrakietowej w Redzikowie. Jest to również forma pozycjonowania inwestycji na działanie kontrowersyjne, które wymaga reakcji „wolnej”, „światłej”, „propolskiej” części naszego społeczeństwa

Równolegle do opublikowania artykułu stworzono krótki materiał video, który został umieszczony na kanale „NDP” na platformie YouTube oraz w ramach wskazanej już publikacji. W ramach nagrania również wyeksponowano zagrożenie jakie ściąga na Polaków obecność w naszym kraju systemu antyrakietowego USA (cel ataku ze strony Rosji w przypadku sprowokowania przez USA konfliktu), który stanowi element obrony przeciwrakietowej NATO, zabezpieczając również Polskę przed atakiem przy użyciu pocisków balistycznych. 

W ramach podkreślenia dramatyzmu, w podsumowaniu nagrania ukazano kadry przedstawiające cyfrową rekonstrukcję polskiej stolicy zniszczonej w efekcie niemieckich bombardowań z okresu Powstania Warszawskiego. W oparciu o tego rodzaju paralelę (obecność baz USA i NATO sprowadzi na Polskę całkowite zniszczenie, tak jak II wojna światowa przyniosła je Warszawie) wpływa się na sferę emocjonalną ugruntowując niechęć wobec USA oraz obecnej linii polityki zagranicznej RP (wpływ na preferencje wyborcze).

W przekazie wyeksponowano również wątek podległości Polski wobec USA oraz służalczości polskich polityków wobec Waszyngtonu, którzy kosztem polskich podatników realizują cele strategiczne Waszyngtonu. Ta narracja, aktywnie wpompowywana w polską infosferę od lat zdążyła się już u nas zadomowić, co uwidacznia się szczególnie w sieciach społecznościowych. Miejmy nadzieję, że kolejne narracje (np. dot. szkodliwości bazy w Redzikowie) nie zostaną tak szybko „oswojone”.

 

Autor: Michał Marek