Antypolska dezinformacja w Gruzji (część 1)

Rosyjski rząd i inne podmioty kremlowskie od lat rozpowszechniają informacje, zgodnie z którymi Polska “planuje aneksję zachodniej Ukrainy”. Ta narracja była szczególnie podsycana od czasu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę, po tym jak Polska zadeklarowała pełne poparcie dla Ukrainy. Kreml usiłuje ugruntować przekonanie, iż Polska wykorzystuje wojnę do własnych celów, a w zamian za pomoc przekazywaną Ukrainie de facto „prosi” o terytorium zachodniej Ukrainy, które były częścią II RP.

 

Z tego punktu widzenia Gruzja nie jest wyjątkiem. Na przykład kilka gruzińskich prorosyjskich mediów twierdzi, że Polska chce aneksji pięciu regionów zachodniej Ukrainy: Wołynia, obw. lwowskiego, iwano-frankowskiego, tarnopolskiego i rówieńskiego.

 

Najpopularniejsze narracje dezinformacyjne dotyczące aneksji Ukrainy przez Polskę to:

  1. Polska “zamierza rozbić” Ukrainę i podzielić się nią z Rosją, Węgrami i Rumunią;
  2. Polska “planuje wysłać” wojska do Kijowa;
  3. Polski rząd już nie ukrywa, że “zamierza okupować” Ukrainę – “Wyznanie Andrzeja Dudy”;
  4. Zełenski “obiecał prezydentowi RP” ziemie zachodniej Ukrainy w zamian za pomoc i gwarancje;
  5. Ustawa o nadaniu specjalnego statusu Polakom mieszkającym na Ukrainie “zagraża suwerenności” Ukrainy;
  6. Polska “zaplanowała referendum” w sprawie aneksji Lwowa.

 

Jako „dowód” potwierdzający „warszawskie plany okupacji Ukrainy” rosyjskie media podały informację o fake-owej prognozie pogody rzekomo emitowanej na wizji TVP 1. Według rosyjskich mediów na mapie Polski znalazł się obwód lwowski. Prognozie pogody towarzyszyło logo TVP 1. W wyniku weryfikacji ustalono, że zdjęcie było sfabrykowane i nie zostało wyemitowane na antenie polskiego nadawcy publicznego. Wskazuje na to kilka czynników: 1. Prezenter nie pracuje dla TVP1. To Joanna Wysocka, dziennikarka „Radia Maria”. 2. Polskie nazwy miast i krajów na mapie są błędnie zapisane.

 

W sprawie polskiej interwencji na Ukrainie w kwietniu 2023 r. rozeszła się też informacja, jakoby powstawał litewsko-polsko-ukraiński korpus wojskowy, który miałby brać udział w działaniach bojowych na Ukrainie. W tej sprawie rozesłano fałszywe wiadomości tekstowe w imieniu polskiego Ministerstwa Obrony, tak jakby zapraszało ono obywateli polskich do wstąpienia do tego korpusu wojskowego. 18 kwietnia litewsko-polsko-ukraińska brygada zdementowała wspomniane informacje na swoich stronach na Facebooku i Twitterze. Jednostka ta istnieje od jesieni 2015 roku i obecnie nie prowadzi naboru wolontariuszy.

 

Wyżej wymienione narracje były aktywnie udostępniane przez niektórych gruzińskich użytkowników Facebooka. Skala kampanii dezinformacyjnej była ograniczona i nie pojawiała się w mediach głównego nurtu.

 

 

Autor: dr Grigol Julukhidze

 

 

Zadanie publiczne finansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Dyplomacja Publiczna 2023”

 

 

Fot. Natanael Ginting/Shutterstock.com