Operacja Ukraina

“Operacja Ukraina. Kampanie dezinformacyjne, narracje, sposoby działania rosyjskich ośrodków propagandowych przeciwko państwu ukraińskiemu w okresie 2013-2019”.

 

 

Serdecznie polecamy Państwu monografię naukową poświęconą tematowi rosyjskich działań propagandowych i dezinformacyjnych na kierunku ukraińskim. Obecny jest również wątek polski dot. stymulowania przez Federację Rosyjską napięć na linii Warszawa-Kijów.

 

Fragment recenzji Grzegorza Kuczyńskiego (eksperta ds. wschodnich i służb specjalnych):

 

“Operacja Ukraina to ciekawa lektura dla wszystkich zainteresowanych współczesną historią naszego sąsiada i jego konfliktem z Rosją. Ale przede wszystkim obowiązkowa pozycja dla każdego, kto chce zgłębić tajniki rosyjskiej dezinformacji. I nie o teorie czy definicje chodzi. Trudno o lepsze poznanie przeciwnika i jego metod działania niż opisanie konkretnych przypadków dezinformacji. To właśnie udało się Autorowi – przez co książka jest dużo bardziej atrakcyjna. (…) To nie jest kolejny nudny podręcznik z teorii dezinformacji czy wojny hybrydowej. To opowieść o prawdziwych ludziach i wydarzeniach. O tym, co całkiem niedawno działo się i wciąż dzieje tuż za polską granicą. I co może w przyszłości zagrozić również nam…” 

 

Książka opisuje sposoby działania rosyjskich ośrodków dezinformacyjnych, ze wskazaniem na główne kierunki aktywności Federacji Rosyjskiej w wojnie informacyjnej prowadzonej przeciwko państwu ukraińskiemu. Opierając się na dostępnych monografiach i analizach tematu, autor omawia przykłady kampanii dezinformacyjnych oraz narracji, które, jak się wydaje, są kluczowe dla operacji realizowanych przez Federację Rosyjską. Autor omówił mechanizmy używanych do popularyzacji treści dezinformacyjnych i manipulowania rzeczywistością. Analiza materiałów publikowanych na portalach internetowych, czynnie uczestniczących w działaniach propagandowych prowadzonych przez Federację Rosyjską, pozwoliła autorowi wejrzeć w złożoność procesu dezinformacji (m.in. w metody wykorzystywane w przestrzeni informacyjnej, medialnej i fizycznej, sposoby wzmacniania przekazów i ich wpływ na świadomość społeczną, wzajemne przenikanie się i nakładanie narracji i kampanii dezinformacyjnych).Monografia zainteresuje ekspertów oraz pracowników naukowych zajmujących się tematyką relacji polsko-ukraińskich, ekspertów zajmujących się tematyką dezinformacji oraz dziennikarzy zajmujących się problematyką Ukrainy. Patronat: defence24.pl

 

Książka do kupienia m.in. w księgarni Defence24.pl – https://sklep.defence24.pl/produkt/operacja-ukraina/